Merhaba, üzgünüm ama bu koca bir yalan…

Minik bebeğinize eğer desteksiz uykuyu onu çaresizliğe iterek öğretmediyseniz, bebeğiniz her ihtiyaç duyduğunda sizi yanına çağıracaktır.

Bu yanlış değildir… Küçük bir bebeğinizin size ihtiyaç duyması oldukça normaldir.

Uyku düzeni kurmak demek, bebeğinize bir travma yaşatmadan, onu yalnızlığa terketmeden, ihtiyacı olduğunda yanında olarak bir düzen oluşturmak olmalıdır.

Bu bakış açısı ile yaklaşırsanız ancak bebeğinizin uykuları ile gerçekçi beklentiler içerisinde olursunuz.

Eğer bebeğiniz destekli uykular yüzünden kaliteli uyku uyuyamıyorsa, sık uyanıyorsa, tekrar uykuya geçmekte zorlanıyorsa, uyku desteğini terketmek gerekir. Bu destekleri terketmenin basit anlamda iki yolu vardır.

İlki; hiç önermediğimi öncelikli belirteyim; tamamen desteği bırakırsınız, bebeğiniz ağlasa da, sizi çağırsa da yanına gitmezsiniz ve bebeğinize çağırsa da yanına gitmeyeceğinizi öğretirsiniz yani çaresizliği öğrenir. Bu yolda gece uyanma veya sizi çağırma olmaz çünkü bebeğiniz ağlasa da gelmeyeceğinizi çaresizce öğrenmiştir.

Benim de izlediğim diğer yol ise ılımlı şekilde uykunun temel koşullarını sağlayarak, bebeğinizin mizacına göre adım adım desteği bırakmaya yönelik çalışırsınız. Burada zaman bağımsız bebeğinize göre hareket edersiniz. Size ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz, sizi çağırdığı her an yanında olursunuz.

Böylece bebeğiniz uyku desteğini bırakır, bağımsız uykuyu öğrenir. Ama atak dönemlerinde, hastalıklarda, korktuğunda, bir problemi olduğunda uyanacak ve sizi yanında isteyecektir. Bu olması gerekendir, günün sonunda bize muhtaç yavruların ihtiyacını karşılamak ebeveynlik görevimizdir.

Unutmayın ki biz yetişkinler hala ebeveynlerimize ihtiyaç duyarız, bebekleriniz şimdi hatta okul çağında bile gece size ihtiyaç duyabilir. Burada kritik nokta size ihtiyaç duyması veya size bağımlı olması farklı durumlardır ve bu kısmını doğru yönetmeniz gerektiğidir.

Faydalı olması dileğiyle,
Sevgiler

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba, paketlerimizi satın almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.