Bebeğinizin uykusu geldi, uğraştınız uğraştınız tam uyudu derken 30-45. dakikalarda uyandı…Ne yapsanız gündüz uykuları uzamıyor belkide… Ama neden?

Bebeklerin uyku döngüleri bizimkinden daha kısadır (45dk) ve eğer bu şekilde uyanıyorsa her uyku döngüsünde uyanıyor ve yeni döngüye geçemiyor demektir. Uyanıklık sürelerinin uzun veya kısa tutulması, 24 saatlik uyku düzenin uygun olmaması bu duruma sebep olabilirken genelde en büyük sebep maalesef DESTEKLİ uykulardır.

Yani eğer bebeğinizi destekle uyutuyorsanız, birinci uyku döngüsünü tamamlayan bebeğiniz ikinci döngüye geçerken uyanma yaşar ve o esnada uyurken verdiğiniz desteği, uyuma koşullarını bulamadığında uyanacaktır.

Bu durumdan kurtulmanız için öncelikle uykuların desteksiz olmasını öneririm. Tüm uyku desteklerinizi aşamalı olarak azaltarak desteksiz uykuya geçmek mümkün olabilir. Tabiki bu zorlu süreçte kararlı ve istikrarlı davranmalısınız

Bunun yanı sıra uyku ortamının uygun olması, mümkünse odanın çok aydınlık olmamasını sağlayın. Ekstra bir gürültü olmamasına ve heyecanlanlanacağı oyunları uyku öncesinde oynamamaya gayret edin.

Her uyandığında uyku süresi bitmiş gibi davranmayın ve mutlaka bebeğinize biraz zaman tanıyın, yeniden uykuya geçebilir. Unutmayın uykuları uzatmak için çaba göstermelisiniz.

Uyanıklık sürelerine dikkat etmeyi, uyku işaretlerini takip etmeyi atlamayın. Doğru zamanda uykuya geçmezse ve doğru miktarda uyumazsa da bebeğiniz kısa uykular uyuyabilir.

Son olarak daha önce post olarak paylaştığım, uyutmak için uyandır yöntemini deneyebilirsiniz.

NOT: Yenidoğan döneminde kısa uykular normal kabul edilebilir ancak 5.aydan sonra 30 dakika yoğun tepki vermiyorsa 1 saate kadar uykuları uzatmayı deneyebilirsiniz. Hemen sonuç alamayabilirsiniz bazen 1-2 hafta denemeniz gerekebilir.

Faydalı olması dileğiyle,
Sevgiler

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba, paketlerimizi satın almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.