Bebeğinizi nihayet dünyaya geldi. Tüm aile heyecan ve mutluluk içerisindesiniz. Ama bebeğiniz doğmadan önce düşündüklerinizle  bebeğiniz ile baş başa kaldığınızda yaşadıklarınız aynı olmayabilir.

Öncelikle kabul edilmesi gereken ilk şey bebeğinizin de size, dünyaya alışmaya çalıştığıdır. Bu nedenle sürekli ağlayabilir, sakinleştirmekte zorluk yaşayabilirsiniz ki kolik, reflü, gaz problemleri de bu sürecin bonusu olabilir😔. 

İlk olarak siz sakin kalmaya çalışmalısınız.

Çünkü yenidoğan döneminde bebeğinizin ağlaması çok doğal ve kabul edilmesi gereken geçici bir süreç🤷🏻‍♀️

Unutmayın ki bebeğiniz bilmediği bir dünyada ve henüz adapte olamamış halde! 0-3 ay dönemi,ünlü Amerikalı pediatrist Dr. Harvey Karp’a göre dünyaya adapte olma dönemi, bu nedenle bebenize anne karnı hissi yaşatmanız, onun rahatlamasını sağlıyor. İşte bu süreçte bebeğinize anne karnında hissetmesini sağlayan yöntemlerin bütününü 5S methodu olarak adlandırmış sevgili Harvey Karp.

Tek tek aslında hepinizin uyguladığı bu yöntemleri bütün halinde yapmanız yenidoğan döneminde bebeğinizi sakinleştirecektir.

1.KUNDAKLAMAK: 3-4 aylık olana kadar yapılabilir.  Kundaklama bebeğin anne karnındaki sıkışık durumunu hatırlattır ve rahatlatır.

2.BEBEĞİ YAN VE KARIN ÜSTÜ YATIRMAK: Bebekler sırt üstü yattıklarında düşme hissi yaşarlar. Bebeği yan ya da karın üstü yatırmak rahatlamasına neden olur.  Uykuya daldığında MUTLAKA tekrar sırt üstü yatırmalıdır.

3.ŞŞŞŞ SESİ ÇIKARARAK RAHATLATMAK: Bebekler anne karnında iken dış ortamdaki sesleri 24 saat duyarlar. Bu nedenle bebeğe sessiz ortam yaratmak yerine arka fon gürültüsü ya da beyaz gürültü dediğimiz seslerde daha rahat ederler. Anne-babanın şşşş demesi ilk uygulanabilecek beyaz gürültü örneğidir ve bebeğe anne karnındaki kan pompalanmasını hatırlatır. Anne-baba bunu sürekli yapamayacağı için diğer beyaz gürültüler de kullanılabilir (örnek- Çamaşır makinası, banyo havalandırma fanı, saç kurutma makinası)

4.SALLAMAK :Anne karnında bebekler sürekli  hareketli olduğu için hafif ritmik salınım bebeğinizi  sakinleştirir. Bebeğinizi sakinleştirmek amaçlı olmalı, uyutmak için kullanılmamalıdır.

5.EMZİRMEK :Bebekler emme refleksi ile doğar. Emmek her zaman bebeğinizi rahatlatır. Anne memesi en etkili araç iken her zaman pratik olmayacağı için emziğe de başvurulabilir.

Yaşanılan bir ağlama krizinde bu 5 rahatlatma yöntemini eş zamanlı yapmaya çalışırsanız, faydasını görebilirsiniz.

Sevgiler,

Remziye Ebrişim Turgut

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba, paketlerimizi satın almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.