MİZAÇ, kişiliğin temeli, doğuştan gelen yapısal farklılıklardır. Tamamen genetik değildir, hamilelik, coğrafya, sosyal çevre ve yetiştirilme tarzı ile bir araya gelerek kişiliği oluşturur. Yani mizaç bir çocuğun kendine özgü davranış stilini belirleyen, doğuştan gelen kişisel özelliklerin bütünüdür.

Bebeğimiz doğmadan önce bebeğimiz ile ilgili hayaller kurar, beklentiler içine gireriz. Çoğu zaman bebeğimizin doğasını hesaba katmayız. Haliyle çocuğumuzun yapamadığı veya yaptığı herseyin bizimle ilişkili olduğunu düşünürüz. Sonunda da hayal kırıklıkları, yetersizlik hissi, kendimizi suçlama durumu ile karşı karşıya kalır ve bu duruma üzülürüz.

Yapmanız gereken tek şey çocuğunuzun kendine özgü bir mizacı olduğunu kabullenip, ona göre davranmamız gerektiğidir.
Bu nedenle her daim bebeğinizi başka bebeklerle kıyaslamak yerine onun varabileceği noktayı başarı kriteri olarak görmelisiniz.

Mizaç özelliklerinin kombinasyonları sınırsız olmasına rağmen üç çeşit mizaç kombinasyonu öne çıkar.

1-Kolay Mizaç; Bu çocuklar, pozitif duygu durumları olan, değişikliklere karşı çabuk uyum sağlayabilen, yeniliklere pozitif yaklaşımları olan ve tepkileri de yumuşak olan gruptur. Kolay çocuklar hızlıca düzenli uyku ve beslenme programına girerler.
.
2-Zor Mizaç: Bunların düzenliliği düşüktür, yeni şeylere karşı ilk tepkileri geri çekilmektir, yavaş uyum sağlarlar, tepkileri aşırıdır ve olumsuz duygu duruma sahiptirler.
Uyumada ve yeme düzenlerinde bozukluklar görülür. Genelde öfke atakları ile sonlanan düş kırıklıklarını sık yaşarlar, yüksek sesli tepki verir ve uzun süre ağlarlar.
.
3-Yavaş ısınan mizaç :Tepkileri ve aktivite seviyeleri düşüktür, yavaş uyum sağlarlar ve yeni durumlardan kendilerini çekerler. Yeni yerlerden, insanlardan ve durumlardan başta geri çekilirler, annelerine yapışırlar. Aileler tarafından utangaç olarak adlandırılırlar.
.
Bebeğinizin mizacı onun günlük hayatını, ilişkilerini, adaptasyonunu, öğrenmesini, uyum sağlamasını, alışkanlıklarını, beslenmesini, UYKUSUNU…. etkiler.

Yani sevgili ebeveynler mizaç doğuştan gelir ve değişken değildir. Her konuda bebeğinizin mizacını göre düşünmeli ve gerçekçi beklentiler içinde olmalısınız.
Sevgiler

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba, paketlerimizi satın almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.