Merhaba Sevgili Anneler,
Bazı bebekler dış uyaranlara karşı normalden fazla tepkiler verebilir hatta kızabilirler.

Çoğu zaman sebebi bulamayız ama sebebi genelde bebeğinizin bazı uyaranlara karşı diğer bebeklerden daha hassas olmasıdır.

Yani bazı bebekler ışığa, sese, kokuya, sıcaklığa, kıyafetinin kalın olmasına, kıyafetlerin etikine, dokunmaya… özetle dış UYARANLARA karşı normalden daha hassas olabilir.

Neler olabilir bu uyaranlar derseniz, belki kullandığınız battaniye, kullandığınız yumuşatıcı-deterjan kokusu, giydiği kıyafetin etiketi- kalınlığı, odanın ışığı, yapay ışıklar, odanın sıcaklığı, sizin temasınız (bazı bebekler dokunulmaktan hoşlanmaz),yaptığınız masaj, bazen söylediğiniz şşş sesi gibi gibi…

Hassas bebeklerde uyku düzenleme sürecinde hassasiyetine uygun davranmanız önemlidir.

Çünkü eğer uygun koşulları sağlayamazsanız normal bebeklerin aksine daha hızlı uyarılacak ve uykuya geçişi daha zor olacaktır.Mizacına göre fazla tepkiler verebilir hatta uyumayı reddebilirler.

Her zaman belirttiğim gibi bu noktada da bebeğinizi gözlemlemeniz ve onun hassasiyeti olduğunu düşündüğünüz uyaranı tespit etmelisiz ve uyaranın etkilerini minimize etmelisiniz.

Örneğin üzerine örttüğünüz örtünün dokusunu sevmiyorsa ısrar etmemeli hatta odanın ısısını ayarlayabilir veya tulum kullanarak üzerini örtmekten vazgeçebilirsiniz. Eğer ışık hassasiyeti varsa karanlıkta uyutmalısınız veya dokunmaktan hoşlanmıyorsa masaj yapmak ya da pışpış yapmak için ısrarcı davranmamalısınız.

Örnekler elbette çoğaltılabilir. Sizin için kritik nokta hassasiyeti tespit etmelisiniz

Haliyle gözlem ve dikkatiniz ile rahatsız eden uyaranı ortadan kaldırma veya etkisini azaltma şanssınız olacak, hassasiyeti uykularını olumsuz etkilemeyecektir.

Faydalı olması dileğiyle,
Sevgiler

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba, paketlerimizi satın almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.