Bebeğiniz doğduğundan itibaren her uykuda bir sessiz olma gayretimiz vardır. Aman uyanmasın kaygısı duyarız. Hareket etmeden tüm uyku süresince bekleyebiliriz. Peki gerçekten de öyle mi?

Bebekler anne karnında sürekli iç organların sesi ile 9 ay yaşarlar. Dolayısı ile aslında sessizliğe değil sese alışkın olarak dünyaya gelirler.

Bizim bebek ses olunca neden uyanıyor dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Hiç bebeğiniz ile çok sesli bir ortama katıldınız mı? Düğüne gittiniz mi mesela veya yoğun sesli bir parkta uyuyakaldı mı bebeğiniz? 🙂 Eğer böyle bir ortama gittiyseniz bebeğinizin sesli ortamda da kesintisiz uyuyabileceğini görmüşsünüzdür. Hatta düğünde müzik devam ederken değil müzik sesi birden durunca uyanır bebekler.

Aslında bebeklerin uykusunu bölen ses değil, ani ses değişimleridir. Aniden bir şeyin düşmesi, ani kapı çalması, ani bir bağırış veya uyku müziğinin birden susması gibi…

Ben kişisel olarak bebeğinizin ayına göre beyaz gürültü ve uyku müziğinin kullanılmasını öneriyorum. Yeni doğan döneminde bebeğinizin dünyaya alışmasına yardımcı olacak, anne karnında hissi verecektir. Sonraki dönemlerde ise uykuya geçişi kolaylaştıracak hatta evdeki veya dışarıdan gelen ani ses değişikliklerine bariyer olacaktır..

Burada önemli nokta müzik için kullandığınız telefon/ipad gibi cihazların uçuş modunda olması ve çok yüksek sesli olmaması…

Diğer önemli kısım ise eğer bebeğiniz uykuya müzik ile daldıysa, uyku müziği uyku süresince devam etmelidir. Kapatmak istiyorsanız birden değil, yavaş yavaş kısarak kapatmalısınız. Aksi takdirde müzik sustuğunda uyanacaktır.

Faydalı Olması Dileğiyle,
Sevgiler

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba, paketlerimizi satın almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.