Merhaba, öncelikle bu sorunun cevabı kocaman bir HAYIR!

Yenidoğan döneminde bebeklerin uykuları düzensizdir. Bu dönemde bebekler blok uykular yapabilirken, kısa uykular yapmaları da çok normaldir.

Yenidoğan sürecinde bebekler anne karnını özlerler ve bir yandan da dünyaya alışmaya çalışırlar. Bu sürede bebeklerin fiziksel sıkıntıları da olabilir (kolik, gaz, reflü..).

Bebekler bu kadar zor bir süreç içerisindeyken bizlerin uyku noktasında ciddi bir düzen kurmamız pek mümkün değildir.

Bu süreçte kesinlikle önceliğimiz bebeğimizin kendini güvende hissetmesi, tüm ihtiyaçlarının karşılanması ve istediği şekilde uyumasına izin vermek olmalıdır ki kolik bebeklerde hafif sallama yapmanız kaçınılmaz olacaktır. İşte bu sebepten ilk 3 ay istediğiniz şekilde bebeğinizi uyutabilirsiniz.

Yenidoğan bebekler en kolay memede uykuya geçerler, ten teması onları rahatlatır. Kaygıyla hareket etmeden ilk 2.5-3 ay memede uyutabilirsiniz. Sonrasında en azından 1-2 uykuya memesiz geçmesini sağlayabilirsiniz.

Aksi takdirde meme alışkanlığı sebebiyle 4. Aydan sonra daha sık uyanmalar başlayacağı için süreç sizin için daha zor hale gelecektir.
Bu nedenle başarabilirseniz memede ta da kucaktan sonra yatağa uykulu ama uyanık koyabilirsiniz veya uyku sonrasında çok tutmadan hemen yatağa alabilirsiniz. Böylece sonraki süreç için büyük bir adım atmış olursunuz.

Bizlerin ilk ay 45-60dk ; 2. Ayda 1 sa- 1sa 15dk; 3. Ayda ise 1,5-1 sa45dk aralığında uyku geçirme hedefimiz olmalı ama bazı bebekler daha uzun uyku aralıkları yapabilir.

Diğer yandan gece beslenmesinde uzun süre uyanmayan bebeklerde, eğer doktorunuz aksini önermiyorsa beslemek için uyandırmanız gerekmez, uyanınca besleyebilirsiniz.

İlk 2 ay bebeğimize öğretmemiz gereken ilk şey ise gece-gündüz ayrımı yapmak olmalıdır (Sonraki postta)

Özetle yenidoğan döneminde bebeklerden beklentimiz çok olmasın, sizler rahat olun, her fırsatta dinlenmeye çalışın ve sürecin bebeğiniz için çok daha zor olduğunu unutmayın ve bu dönemin keyfini çıkarın, her fırsatta yatağa koymayı atlamayın
.
Faydalı olması dileğiyle

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba, paketlerimizi satın almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.