Merhaba Sevgili anneler,

Bebeğinizde zaman zaman düzenli olan besleme aralığının değiştiğini yani daha sıklaştığını gözlemleyebilirsiniz.

Örneğin bebeğiniz her 2.5-3 saatte beslenirken birden daha aç olduğunu görebilirsiniz hatta gün boyu beslenmek isteyebilir.

Genelde bu dönemler büyüme atağının olduğu dönemlerdir.  Ortalama olarak 3-4 haftada bir büyüme atağı yaşadığını düşünürsek; benzer zamanlarda bu durumu yaşamanız olasıdır. Ve bu fazla beslenme isteği ortalama 2 gün sürer.

Bu dönemlerde beslemenizi daha sık yapmanızda sakınca yoktur. Çünkü bebeğinizin büyüdüğü için beslenme ihtiyacı değişir, haliyle bu 1-2 günlük süreçte daha fazla emzirdiğiniz için süt üretimi de artacaktır. Aslında oldukça mucizevi bir durum!

Ancak bu durumu akıllı bıdıklar tamamen lehine çevirebilir. Bu nedenle sık emzirmek durumunda olmanız; gün boyu veya uykuya besleyerek geçirmeniz anlamına gelmez.

Özellikle bebeğiniz sadece geceleri bu süreci yaşıyor yani sadece geceleri aç görünüyorsa, bu büyüme atağı değildir. Bunun 2 sebebi olabilir; bebeğiniz ya uykuya geçiş için her uyanmada meme desteği istiyordur ya da gündüz yeterince beslenmiyordur

Diğer yandan bu süreci anne sütü almayan, mama ile beslenen bebeklerde aynı durumu yaşayabilir, o durumda sık beslemek yerine mama miktarını doktorunuza da danışarak artırabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle,

Sevgiler…

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba, paketlerimizi satın almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.