Bebekler her gün, her uykuda aynı saatte uyumayabilirler. Neden mi?

Saat 23.00 de uyuyan bir yetişkin düşünelim. Eğer o saatte evde misafir varsa uyur mu?
.
Veya tv de çok keyifli bir program izlerken birisi götürüp yatağa koysa; düşünsenize arkadaşlarınızlasınız ve yatma vakti diyerek odaya götürüldünüz uyur musunuz?
.
Açsınız ya da sindirim sorunu yaşıyorsunuz, üşüyorsunuz ya da çok sıcak veya çok gürültülü geliyor dışardan uyur musunuz?
.
Tam uyuyacağınız anda kapı çaldı, uyur musunuz?.
Arkadaşınız ilginizi çeken hararetle bir konu anlatırken, uyur musunuz?
.
Ve en can alıcısı, sıcacık sarıp sarmalamış uyurken birden kendinizi tek başınıza boş bir odada bulsanız uyur musunuz?
.
Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Bebekler de tıpkı bizler gibidir yani uyku saati olması tamamen o anda uykuya geçeceği anlamına gelmez
.
Tüm koşulların optimize olması gerekir.
.
Destekli uykularımız varsa zaten çoğunlukla kısa uykular, uykuya dalma zorluğu, sık uyanma problemi yaşamanız kaçınılmazdır.
.
Fakat desteksiz uyuyan bebeklerde de eğer tüm koşullar uygun değilse benzer zorluklar yaşamanız olasıdır.
.
Tam uyku vaktinde dışarı çıkmanız; eve gelmeniz; oyun oynarken oyundan alıp yatağa koymanız, eve o anda birilerinin gelmesi, rutinleri geç yapmanız veya yapmamanız, açlık-alt değiştirme gibi fiziksel ihtiyaçların doğru zamanda giderilmemesi, uyku ortamına geç girmeniz bebeğinizin hemen uykuya geçmemesi için ayrı ayrı kocaman bir sebeptir.
.
Unutmayalım ki bebeğimiz robot değil veya her gün aynı saatte uyumayabilir.
.
Doğru zamanda doğru yaklaşımlarla uykuya geçirmelisiniz.
.
Burada uyanıklık sürelerini gözlemlemek ve doğru zamanda uykuya geçirmek, bebeğinizin gün boyunca ihtiyaçlarını karşılamak, onu anlamak, ilgilenmek; uykulardan önce yorucu aktivitelerden kaçınmak ve uyku vaktinden önce evin temposunu düşürmek, sıcaklığa göre giydirmek, sakinleştirecek-rahatlatacak rutinler yapmak, oldukça önemlidir.
.
Kendini her gün aynı saatte değil ama doğru zaman ve doğru koşullarda bulan bebeğiniz ancak o zaman güven içinde uykuya dalacaktır.
.
Faydalı olması dileğiyle,
Sevgiler…

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba, paketlerimizi satın almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.