Merhaba sevgili anneler, sık sık sizlerden ben bebeğimi destekle (sallayarak, emzirerek, pışpışla vb.) uyutuyorum yanlış mı yapıyorum sorusunu alıyorum veya desteği bırakmak zorunda mıyız diye soruyorsunuz

Öncelikle yanlış veya zorunluluk diyebileceğimiz bir durum yok bebeğinizi istediğiniz gibi uyutmakta özgürsünüz.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey bebeğinizin nasıl uykuya geçtiği değil, uyku kalitesinin nasıl olduğudur.

Her bebek farklıdır ve bazı bebekler destekle kısa sürede uykuya geçer; gece ve gündüz ayına uygun uykular yapabilir. Yeterli gündüz uykusu ve kaliteli gece uykusu yapıyorsa bebeğiniz, uyanıkken mutlu ve huzurluysa destekli uyutmanızda sakınca elbette yoktur.

Ama eğer bebeğinizi uzun sürede uykuya geçiriyorsanız veya geçiremiyorsanız, kısa gündüz uykuları yapıyorsa, uyanıkken mutsuz huzursuzsa, geceleri sık sık uyanıp desteksiz uykuya geçemiyorsa sağlıklı uyku uyumuyor demektir. Üzgünüm ama bu destek değil köstektir ve acilen desteği bırakmanız gerekir.

Alışkanlıkları terk etmek ise hiç ama hiç kolay değildir. Sabır, kararlılık ve istikrarla sağlıklı uykulara kavuşmayı başarabilirsiniz.
Eğer bebeğinizin alışkanlığını değiştirme kararınızdan emin değilseniz bebeklerinizi yormamanızı, arzu ettiğiniz gibi uyutmanızı öneririm

Faydalı olması dileğiyle,
Sevgiler

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba, paketlerimizi satın almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.