Uyku eğitimi denince akla en çok gelen sorulardan biri bebeğimin odasını ayırmalı mıyım oluyor. .
Sevgili anneler, uyku eğitim süreci için ayrı oda şartı yoktur. Bebeğinizin/ çocuğunuzun odasını ayırmak tamamen sizin tercihinizdir ve öyle olmalıdır.

Bebeğinizin odasını ayırmak?
Aynı odada uyumak?
Beraber aynı yatakta uyumak?

Her birinin ebeveynlere göre avantaj ve dezavantajları vardır. Bu noktada sizin doğrunuz ne ise ona göre hareket etmelisiniz. Eğitim sürecinde bebeğinizin odasının ayrı olması, süreci yönetirken kolaylıklar sağlar, kabul ediyorum ama aynı odadayken de eğitim verilebilir. Sırf uyku eğitimi için odayı ayırmaya gerek yok.
Tercihen ben ilk 6 ayını aynı odada, ayrı yataklarda yani bebeğinizin kendi beşik, park yatağında uyumasını öneriyorum. Şayet bebeğinizin odasını ayırmak istiyorsanız 6.aydan itibaren bebeğinizin odasını ayırabilirsiniz. Ama belirttiğim gibi aynı odada olmanız eğitime engel teşkil etmez.
Hatta sizin aile dinamiğinize göre bebeğinizle aynı yatağı paylaşırken bile uyku eğitimi verebilirsiniz. Ancak bunun çok zor olacağını söylemeliyim.
Diğer yandan bebeğinizin güvenliği, ani bebek ölüm riskini arttırmamak için özellikle ilk 6 ay bebeğinizle aynı yatağı paylaşmamanız gerektiğini düşünüyorum.

Dünya Sağlık Örgütü ani bebek ölüm riskini azaltmak için ilk 6 ay bebeklerin ebeveyn odasında farklı yataklarda uyumalarını tavsiye eder.

Faydalı olması dileğiyle

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba, paketlerimizi satın almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.